Deniz Endüstrisinin en önemli eksikliklerinden biri olan ‘Kalifiye Ara Eleman’ ihtiyacına destek olmak amacıyla Türkiye’nin önde gelen iki kuruluşu, Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği (YATED) ve Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi güçlerini birleştirerek, T.C. Milli Eğitim Bakanlığının ilgili müfredatına bağlı kalınarak Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı Otomotiv Elektromekanik Dalı altında Yat ve Tekne Motorları Atölyesi'ni kurdu.
 
YATED Atölyesi, 2021-2022 eğitim öğretim yılı sonunda 12’nci sınıfta okuyan ve YATED üyelerinde staj yapmakta olan 23 öğrencisini ilk mezun olarak sektöre kazandırmayı hedefliyor. Bu sene projeye 10’uncu sınıftan dahil olan 32 öğrenci ise YATED derneği tarafından finanse edilerek tamamen yenilenmiş YATED atölyesinde eğitilecekler ve 2023 yılında stajlarına başlayarak 2024 senesinde mezun olacaklar.
YATED Atölyesi Projesi, sektörün en bilinen ve en prestijli şirketleri tarafından, Suzuki Marin - Platin Sponsor, Mercury Marin- Altın Sponsor, Mengi Yay ve Trio Deniz - Gümüş Sponsor, Yamaha, Depar Motor ve Data Hidrolik - Bronz Sponsor ve Safter Marin - Ders Sponsoru olarak desteklenmektedir.